Áprilisi hírlevél
Kedves Barátunk!
Köszönjük, hogy velünk tartasz!
Ebben a számban ismét hírt adunk arról, hol tartanak a projektjeink, és arról is, milyen foglalkozásokat tartottunk osztályoknak. Mindezen felül hírt hozunk nektek két érdekes, exkluzív programról. Lássuk, milyen híreink vannak 2024 áprilisából.
Fogadjátok szeretettel!
Projektjeink
Szőnyeg alá söpört ügyeink
Április utolsó napján véget ért közösségi színházi projektünk, amely Újbuda Önkormányzatának támogatásával valósult meg, Lukács Gabi, Farkas Hanna és Katona Tünde Virág vezetésével.
Sorozatunkat sikeresnek mondhatjuk, hiszen 8 alkalommal tudtunk tartalmilag és formailag is megújulni, ráadásul fiatal és tapasztalt munkatársaink együtt találták ki, tervezték meg és vezették a sorozat összes részét. Virág és Hanna így óriási tapasztalatot szereztek, nem csak a megvalósításban (hiszen eddig is sok foglalkozás megtartásában működtek közre), de a tervezésben is.
Azt gondoljuk, hogy fontos beszélnünk olyan társadalmi kérdésekről, amiket egyébként nagyon könnyen szőnyeg alá söprünk. Terveink között szerepel a sorozat folytatása további közös ügyeinkről, mint például az eutanázia, az oltásellenesség, a generációs problémák vagy a mesterséges intelligencia kérdése. Témánk tehát lenne bőven, forrást talán szerzünk. Ami manapság nehéz, az a résztvevők becsalogatása a programokra. Úgy tűnik, mintha nehezebben lennének mozdíthatók a fiatalok és a felnőttek egyaránt, mint néhány éve, mondjuk a Covid előtt. Érdekes lenne erről tapasztalatot cserélni másokkal, hírlevél-olvasókkal, más civilekkel, közösségszervezőkkel. Talán szervezünk is egy konferenciát e témában, a közeljövőben! 😊
Becoming Parents
Márciusban indult a fiatal szülőket és a velük foglalkozó szakembereket segítő, az ERASMUS+ program által támogatott projektünk, amelyben április során csendes, de jelentős műhelymunka folyt. Külső szemlélő számára láthatatlan mindaz, ami történt, pedig gőzgépként dolgozik a nemzetközi csapat.
Dolgozunk a projekt logóján, megmutatjuk azt, ahol most tartunk:
Készül a Becoming Parents Facebook-oldal is, ha valaki most ránéz, már láthatja a kezünk nyomát. Május közepére szeretnénk tartalommal is ellátni. Nektek készítjük, kövessétek! 😊
Már a miénk a becomingparents.eu domain, ezen is elkezdtünk dolgozni, de láthatóvá csak május végén tesszük a munkánkat.
Írjuk a segédletünket, összegyűjtjük azokat a forrásokat (könyveket, videókat), amiket szívesen ajánlunk fiatal szülőknek, valamint készülünk a Görögországban megrendezendő, szeptemberi nemzetközi tréningünkre.
Inclusion Tandem
Szintén ERASMUS+ projektünk az INTA, amiben a Meisterwerk Mensch nevű német szervezettel dolgozunk együtt, az ő irányításukkal. Célunk a fogyatékossággal élők integrációjának segítése – az érzékenyítésen keresztül.
Ennek a projektnek is az elején járunk. A következő hírlevélben tudunk majd beszámolni egy nagyszabású eseményről, amire egész áprilisban készülünk. Hamarosan Wittenbe utazunk, hogy egy nemzetközi tréningen vegyünk részt.
Projektjeink közötti érdekes összefonódás, hogy angolul fogjuk játszani a Felejtés gyötrelmei című közösségi színházi előadásunkat a partnerszervezetünk és a mi alapítványunk tagjainak részvételével. A képen az egyik színházi jelenetünket láthatjátok a B29 Ifjúsági Közösségi Térben.
Színházi nevelési és komplex drámafoglalkozások osztályoknak
A Holdkő Alapítvány SzínJátszóTér műhelye osztályoknak is rendszeresen tart drámafoglalkozásokat, kínálatunk elsőtől tizenkettedikig minden évfolyam számára több választható témát is tartalmaz. A SzínJátszóTér immár 16 éve működik, azóta találkozunk mindenféle iskolai közösséggel – érdekes látni, hogyan változnak a felnövekvő generációk és az iskolai szokások.
Régebben sokkal szívesebben választottak az iskolai élethez kevésbé kötődő témájú foglalkozásokat az osztályfőnökök, illetve sokkal több foglalkozást tartottunk, mert nagyobb volt rá az igény. Mostanában szinte csak olyan felkérés jön, ami az iskolai kortárs bántalmazás megelőzésére vagy kezelésére vonatkozik. Vajon ennek örüljünk-e, mert nagyobb figyelmet kap a téma, vagy szomorúan vegyük tudomásul, hogy végső kétségbeesésükben fordulnak hozzánk a pedagógusok? Esetleg bosszankodjunk, hogy csak az iskolához ennyire közel álló témára tudnak időt szakítani a tanulás közepette? Mindenesetre a statisztikánk azt mutatja, hogy egyre inkább csak az alternatív és az egyházi iskolák engedhetik meg maguknak ezeket az élményeket. A közoktatásból csak elvétve érkezik manapság felkérésünk.
Ebben a hónapban többször játszottuk a Vészkijárat című foglalkozásunkat az osztályon belüli bántalmazásról, a Lulu című, videofelvételekkel teli játékunkat az online zaklatásról – ezeket felső tagozatosoknak –, és a Nahi és a néma falu című drámafoglalkozásunkat alsósoknak.
+1 esemény: Ifjúságsegítők tréningje Törökországban
Alapítványunk vezetője, Lukács Gabi áprilisban részt vett egy ifjúságsegítőknek szóló, egyhetes tréningen, amely az Európai Unió támogatásával valósult meg a törökországi Gaziantepben. 10 ország küldötteivel azon dolgoztak, hogy minél jobb színvonalú együttműködések valósuljanak meg a szervezeteik között, az ifjúsági szektorban. Készülünk is közös projektre a közeljövőben török, spanyol, bolgár, moldovai, litván és boszniai szervezetekkel, érzelmi intelligencia, mentális egészség, színház-dráma és zenei témákban.
Egyébként Gaziantep Törökország túloldalán van, egészen közel a szíriai határhoz. Gasztronómiájáról ismert, bár főként török turisták látogatják. Izgalmas hely, különösen a karavánszerájok és a bazár volt érdekes, na meg a Mozaik Múzeum.
++1 esemény: Jubileumi koncert
Április 16-án Csernus Kati, a Holdkő Polifónia – Kreatív zenei műhelyének vezetője a Benczúr Házban adott születésnapi koncertet, a Melodika Projecttel, a zenekar fennállásának 10 éves jubileumát ünnepelve. A trió szokásához híven igazi összművészeti előadással rukkolt elő, a változatos zenei műfajú feldolgozásaikat flamenco tánckoreográfiák és többek között kortárs festményeket életrekeltő vetítés tette még izgalmasabbá.
A Melodika Project idén tavasszal jónéhány általános iskolában is tart interaktív zenei ismeretterjesztő és hangszerbemutató előadásokat a fiatalabb korosztálynak.
Üdvözlettel: a Holdkő Alapítvány csapata
Márciusi hírlevél
Kedves Barátunk!
Jó hír: a hírlevél!
Köszönjük, hogy feliratkoztál alapítványunk hírlevelére! Ebben a formájában ez az első, amelyet szélesebb körben kiküldünk, de mostantól havonta egyszer beszámolunk mindarról, ami a házunk táján történik. Terveink szerint itt fogjuk megosztani elsőként a képzéseinkről szóló híreinket is, így mindazok, akik feliratkoztak, előnyt élveznek a jelentkezés során.
Igyekszünk exkluzív tartalmakat küldeni nektek, hogy ne bánjátok meg, amikor újabb számunk érkezik a levelesládátokba. Örülünk, ha megkerestek kérdéseitekkel, gondolataitokkal, javaslataitokkal – szeretünk fejlődni, és nagyon szeretjük a tartalmas szakmai beszélgetéseket. Éppen ezért arra is kérünk benneteket, hogy bátran ajánljátok ezt a hírlevelet másoknak is, akiket érdekelhet.
No, most pedig lássuk, mik történtek 2024. márciusában!
Projektjeink
Szőnyeg alá söpört ügyeink
Még február végén elindult az Újbuda Önkormányzata által támogatott programunk a B29 Ifjúsági és Közösségi Térben. Összesen 8 alkalommal tartunk fiatal és kevésbé fiatal felnőtteknek közösségi színházi alkalmakat fontos társadalmi problémákkal kapcsolatban. Témáinkat és jelentkezési formunkat megtalálhatjátok a Holdkő Alapítvány Facebook-oldalán.
Hogy mit is csináljunk valójában?
Színházi és drámás eszközökkel közösen gondolkodunk, elemzünk, ötletelünk és játszunk az aktuális témáról. Készítünk jeleneteket egész csoportban és kiscsoportban, állóképeket, kihangosítunk gondolatokat, bemutatunk általunk előre megrendezett és bepróbált színházi jeleneteket, írunk és rajzolunk többféle módszert alkalmazva nagy csomagolópapírra, improvizálunk jeleneteket a résztvevők instrukciója alapján, használunk szimbólumokat és különféle tréningkártyákat… Vagyis mindig megkeressük a legmegfelelőbb eszközöket, amelyeket a céloknak rendelünk alá.
Célunk pedig az, hogy olyan fontos társadalmi kérdésekről gondolkodjunk és beszéljünk közösen, amelyekről egyébként kevésbé szoktunk ismeretlen és kicsit ismerős emberekkel értekezni. Vagyis közös ügyeinkkel vessünk számot, és jussunk közelebb ahhoz, hogy tegyünk is valamit érte vagy ellene (mikor hogy, persze a témától függ!).
A Szőnyeg alá söpört ügyek egyes epizódjai mindig újak, nekünk is. Minden kedden van egy-egy premierünk. Ez nagyon izgalmas! Ugyankkor persze fárasztó is, viszont óriási lehetőségnek érezzük, hogy a legjobban sikerült játékokat tovább tudjuk vinni, akár középiskolások számára is. Így már biztos, hogy két új foglalkozásunk lesz 10–12. osztályosoknak:
- Borra sör, sörre bor – Színházi nevelési foglalkozás az alkoholról és veszélyeiről
- Szellemváros – Színházi nevelési foglalkozás a csernobili atomkatasztrófa kapcsán
Végül néhány kép az eddigi epizódokról:
Becoming Parents
Március elsején elindult a fiatal szülőket és a velük foglalkozó szakembereket segítő, az ERASMUS+ program által támogatott Szülővé válni projektünk. (A magyar nyelvű címmel még nem vagyunk elégedettek, szívesen fogadunk javaslatokat!)
Célunk, hogy európai és magyarországi szinten egyaránt olyan eszközöket adjunk a szakemberek és közvetlenül a szülők kezébe, amelyek támogatják a fiatal férfiakat és nőket a szülőség bizonyos nehéz kérdéseiben. Ezek a „bizonyos” konkrét témák a következők:
- Segítő, asszertív kommunikáció (gyerekkel, családdal egyaránt)
- Határok meghúzása szülőként (az „én” védelmében)
- A szülői szerep és a karrier összeegyeztetése
- A rossz szülői minták elhagyása
- Romantikus elképzelések a szülői szerepről
- Hogyan maradjak önmagam, amellett, hogy szülő is vagyok?
A fiatal szülőknek ezekben a témákban konkrét, otthon vagy önsegítő szülői csoportban elvégezhető gyakorlatokat ajánlunk. A szakembereknek (trénereknek, szociális területen dolgozóknak, pszichológusoknak, védőnőknek, szülői segítő szervezetek szakembereinek – a teljesség igénye nélkül) pedig háromféle módszer bizonyos eszközeit írjuk le, amelyeket ők beépíthetnek a saját módszereik közé, és tetszőlegesen használhatják a fiatal szülőkkel való munkájuk során. Eszközeinket tehát a következő területekről gyűjtjük össze:
- dráma
- szimbólummunka
- történetmesélés
Nyáron elkészülünk a mintegy 30 oldalasra tervezett segédletünkkel, amelynek anyagát egy nemzetközi tréningen teszteljük. A végleges kiadványunk ősszel jelenik meg, és ekkor tartunk összesen 30 órányi képzést itt, Magyarországon is. Ezt mindenképp itt, a hírlevélben fogjuk először meghirdetni!
Nemzetközi csapatunk munkáját a Holdkő Kulturális Alapítvány vezeti, a partnereink: a GeSoB nevű szervezet Ausztriából és az Active Citizen Partnership Görögországból.
Jelenleg is gőzerővel dolgozunk: írjuk a segédletet, szervezzük a nemzetközi tréninget, tervezzük a projektlogót… Hamarosan Facebook-oldalt is indítunk a projektnek.
Az alábbi kép a nyitómeetingen készült Grazban, március közepén:
Inclusion Tandem
Szintén ERASMUS+ projektünk az INTA, amiben a Meisterwerk Mensch nevű német szervezettel dolgozunk együtt, az ő irányításukkal. Ez is március elsején indult, és 22 hónapon keresztül tart majd. Célunk a fogyatékossággal élők integrációjának segítése – az érzékenyítésen keresztül. Tréninget fogunk kidolgozni és trénereknek továbbadni, főként a dráma, a színház, valamint a kreatív zene elemeit alkalmazva annak érdekében, hogy innovatív érzékenyítő workshopokat tarthassanak a képzésünket elvégző szakemberek és a tréningünket szintén elvégző fogyatékossággal élő személyek maguk is. Idáig azonban hosszú út vezet még, amelynek legelső állomása egy online nyitótalálkozó volt március elején. A következő esemény májusban lesz, ekkor Wittenben veszünk részt a projektcsapat belső tréningjén – addig erre készülünk.
Magyarázattal tartozunk még arról, hogy miért „Tandem”. Izgalmas megoldást találtunk ki, mert a tréningeket mindig ketten vezetik majd, akik egy tandemet alkotnak, és akik csak együtt, egymással képesek maradéktalanul elvégezni a tréneri feladatokat. A tandem egyik tagja valamilyen fogyatékossággal él, a másik nem. Na ehhez dolgozzuk ki a tréninganyagot. (Úgy képzeljétek el, mint a vakvezetőkutya és a látássérült gazda együttműködését, amikor mindkét fél egyenrangú és lecserélhetetlen, a döntéseket pedig mindig az hozza, akinek az adott helyzetben nagyobb a kompetenciája).
A képen az Inclusion Tandem online nyitómeetingjén láthattok minket. Jelenleg nincs is még más képünk a projektről…
Üdvözlettel: a Holdkő Alapítvány csapata