Szőnyeg alá söpört ügyeink
Közösségi színházi sorozat fiataloknak a B29 Ifjúsági Közösségi Térben
Elemezzük, értelmezzük, megértjük és építjük a világot – a közös gondolkodáson, játékon és alkotáson keresztül
Projektünk célja a fiatalok érzékenyítése olyan témákban, amelyek a társadalom széles rétegeit érintik és befolyásolják, mégsem foglalkozunk velük elég hangsúlyosan ma, Magyarországon (pl. alkoholizmus, Alzheimer, állami gondozott gyerekek nehézségei). Kreativitást fejlesztő, aktív részvételt kívánó játékra és közös gondolkodásra hívjuk őket, komplex kulturális programot ajánlunk számukra, amelyben láthatnak általunk bemutatott sznházi jeleneteket, találkozhatnak irodalmi szemelvényekkel, zenei élménnyel és képzőművészeti alkotásokkal egyaránt.
Célunk, hogy a résztvevők jól érezzék magukat a programon, így minden lehetséges eszközzel biztonságos környezetet teremtünk számukra, ahol mindenki vállalhatja önmagát és elmondhatja a véleményét, amíg másokat nem bánt ezzel. Valljuk a befogadás és sokszínűség alapelveit. Hisszük, hogy minél több fiatal vesz részt olyan programokon, amelyek fontos témákkal szólítják meg őket és az ő bevonásukkal és tevékeny részvételükkel operálnak – javíthatjuk a környezetünkben élők mentális egészségi szintjét.
Megvalósítás időszaka: 2024. február 1. és május 31. között
Támogató: Újbuda Önkormányzata
Becoming Parents - Szülőkké válunk
Kisléptékű Erasmus+ partnerségi projekt
Céljaink:
Mivel a megfelelő szülői magatartás alapvető jelentőségű a kisgyermek fejlődésében, az egész társadalom számára kiemelkedően fontos, hogyan küzd meg a szülő a gyereknevelés nehézségeivel. Fő célunk, hogy a fiatal anyák és apák a szülői szerepükben megerősödjenek. A szülők képzését az önismeret, az érzelmi intelligencia és a kommunikációs készségek fejlesztésén keresztül valósítjuk meg, a pozitív pszichológia elvei mentén, három fő eszköz – a szimbólummunka, a dráma és a történetmesélés – alkalmazásán keresztül.
Tevékenységek:
Segédletet dolgozunk ki, amely a fiatal szülőkkel foglalkozó szakemberek számára eszközgyűjteményt, közvetlenül a fiatal szülőknek pedig ötleteket tartalmaz majd. Tantervet készítünk, ez alapján nemzetközi képzést szervezünk szakemberek számára, valamint helyi képzési alkalmakat tartunk személyesen vagy online, szakemberek vagy fiatal szülők részvételével.
Eredmények:
Azok a szakemberek, akik részt vesznek a képzéseinken és használják a segédletünket, képessé válnak gyakorlatokon keresztül támogatást nyújtani a fiatal és leendő szülőknek. A képzéseinken részt vevő és az ötletgyűjteményünket alkalmazó fiatal szülők képességei és készségei várhatóan fejlődni fognak a megcélzott területeken, növekszik az önbizalmuk és az önismeretük.
A megvalósítás időszaka: 2024. március 1. és 2025. február 28. között
Honlap: becomingparents.eu
Partnereink:
GeSoB (Ausztria) és Active Citizens Partnership (Görögország)
Támogató: Európai Unió
Inclusion Tandem - Vegyes páros
Kisléptékű Erasmus+ partnerségi projekt
Célunk a fogyatékossággal élők iránti érzékenyítés, művészeti módszerekkel, elsősorban színházzal és drámával. Olyan programot dolgozunk ki, amelyben az interaktív workshopokat ketten vezetik: egy fogyatékossággal élő és egy fogyatékosság nélkül élő tréner. Ők ketten egy tandemet alkotnak, vagyis kiegészítik egymást – ezen keresztül értik meg a résztvevők jobban a fogyatékossággal élők nehézségeit és értékeit.
2024 májusában Wittenben rendezzük meg azt a nemzetközi inspirációs tréninget, amelyben a résztvevő szervezetek tapasztalatcseréjére kerül sor, és lefektetjük a közös munka alapjait.
2024 nyarán mindkét szervezet megtartja a saját belső tréningjét, amelyen kitalálják, hogy mely művészeti eszközökkel, hogyan tervezik megvalósítani a projekt fő tevékenységét, az érzékenyítő képzést. Budapesten 2024. június 28-29-én, mindkét nap 10.00–16.00 óráig tartjuk meg a tréninget, 10 munkatársunk részvételével. A két partnerszervezet online meetingen megosztja egymással a tapasztalatait.
2024 őszén mindkét országban megtartunk egy külsős trénereknek és nem trénerként dolgozó, fogyatékossággal élő személyeknek szóló képzést, amelyen megfigyelőként 3 fő részt vesz a másik ország szervezetéből. A tapasztalatok megosztására és a tanulságok levonására nemzetközi online meetingen kerül sor. Budapesten 2024. 10.04-05-én rendezzük meg a tréninget.
2025 tavaszán belső használatra leírjuk a módszereinket – ez lesz az alapja a később pontosítandó, nyilvános változatnak.
2025 nyarán kerül sor mindkét partnerországban egy-egy kísérleti projekt megtartására, amelyben immár valóban élesben próbáljuk ki az Inclusion Tandem módszert. Ehhez olyan szervezetet (önkormányzatot, civil szervezetet vagy céget) keresünk, amely a munkatársait szívesen érzékenyítené egy ilyen interaktív, művészeti alapú tréningen. Terveink szerint a kísérleti program legalább 3 órás, de akár többalkalmas lenne. A programhoz hozzátartozik majd a visszajelzés adása a résztvevők részéről, mivel e pilot program után fogjuk véglegesíteni az anyagainkat, vagyis elkészül a módszertani segédletünk, amely szabadon hozzáférhető lesz.
2025 őszén média-termékeket fejlesztünk. Német részről booklet készül, a magyar szervezet animációs videót készít a projekt eredményeinek megfogalmazására és érzékenyítés céljából. Minden anyag elérhető lesz angolul, németül és magyarul is.
2025 november-decemberében az eredményeink terjesztése céljából workshopokat tartunk majd – ezek mindenki számára nyitott események lesznek.
A megvalósítás időszaka: 2024. március 1. és 2025. december 31. között
Partnerünk: Meisterwerk Mensch (Németország)
Támogató: Európai Unió
Vigyázz, kész, Európa!
DiscoverEU esélyegyenlőségi projekt
2024. augusztusában öt fiatal utazik velünk Nyugat-Európába. Mindannyian 18 évesek, akik részt vesznek a nagy kalandban, alapítványunk két tagjának kíséretében. Reményeink szerint életre szóló élményt kapnak, és az utazás során tapasztaltakat és tanultakat az életük egyéb területein kamatoztathatják majd.
Célunk, hogy a humán és a reál területek iránti érdeklődés egyensúlyba kerülhessen, és olyan területeken is fejlődjenek az utazók, amelyek eredetileg nincs az érdeklődésük középpontjában. Ezzel a nyitottságot és az elfogadást szeretnénk növelni. Fontos célunk még a környezettudatosság fejlesztése is. Szeretnénk, hogy a velünk utazó 18 évesek egyfelől jól érezzék magukat, de eközben önálló, felelősségteljes felnőttekként legyenek képesek döntéseket is hozni.
A megvalósítás időszaka: 2024. július 1. és november 30. között
Támogató: Európai Unió